Запити правоохоронних органів про надання документів та інформації: як відповідати та чому не варто їх боятися.

  1. Згідно діючого Кримінального процесуального кодексу, запит про надання документів чи інформації НЕ є обов’язковим до виконання. Документи та інформація можуть надаватися виключно добровільно.
  2. Виходячи з практики,  у багатьох випадках “запити” стосуються дуже широкого кола інформації та документів, які точно не визначені (не вказані).

Це може означати, що такий запит більше спрямований на збір інформації, ніж на доказування “винуватості” чи “причетності” до вчинення реального правопорушення або злочину адресатом запиту.

Тому, варто дуже уважно підійти до підготовки відповіді на такий запит та надання будь-якої інформації.

3. На відміну від розповсюдженої думки, відмова від надання документів чи інформації — НЕ тягне за собою неминучого проведення обшуку та/або вилучення документів (чого завжди намагається уникнути будь-яке підприємство).

4. Якщо слідчий дійсно зацікавлений у необхідних для слідства документах та інформації, які можуть (або повинні знаходиться у Вас), він має можливість звернутися до суду та отримати Ухвалу (дозвіл суду) на тимчасовий доступ до речей та документів.

Для отримання такого дозволу, потрібно буде у встановленому процесуальним законодавством довести, що запитуванні чітко визначені документи та інформація, є необхідними для встановлення обставин у відповідному кримінальному провадженні. Тому обсяг документів, що “вимагається” на підставі Ухвали, є зазвичай значно меншим. І для підприємства, яке отримує “чіткий” запит, його керівника та бухгалтерії стає зрозуміло для встановлення яких саме обставин, слідчому потрібна запитувана інформація та які саме документи. Що спрощує та дозволяє підприємству прискорити їх надання без суттевого відволікання від робочого процесу та додаткових витрат.

У той же час, важливо пам’ятати, що Ухвала про тимчасовий доступ до речей та документів НЕ дає права слідчим проводити будь-які слідчі дії, в тому числі оглядати, обшукувати чи вилучати документи.

Ухвала виконується після її пред’явлення і виключно тим, кому вона пред’явлена.

Враховуючи існуючі реалії та з метою захисту інтересів підприємства та законності усіх дій, дуже бажано щоб під час такої процедури був присутнім   адвокат, якій має досвід у подібних справах.

5. При вибору варіанту відповіді на запит та його підготовці, важливо звертати увагу на наступне:

  • Зміст злочину, для встановлення обставини якого витребовуються документи (інформація).
  • Строки (періоди), за які просять надати документи (інформацію), та як вони співвідносяться з датою внесення відомостей про злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
  • Оформлення запиту, наявність всіх реквізитів, правильність написання даних ТОВ, Директора.
  • Статус інформації, яка запитується – з обмеженим доступом, конфіденційна чи таємна, що впливає на порядок її отримання.

Письмова відповідь на запит слідчого з відмовою про надання документів НЕ є підтвердженням вини чи причетності до вчинення злочину, та не може бути використана проти особи.

Також, після отримання запиту від правоохоронного органу, в першу чергу, рекомендуємо перевірити інформацію про кримінальне провадження, в межах якого направлено запит, в Єдиному державному реєстрі судових рішень. На підставі отриманої інформації, можна попередньо оцінити суть та “серйозність”  питання.

Этот сайт использует файлы cookie. Посещая этот сайт вы автоматически соглашается с Условиями пользования сайтом и политикой защиты персональных данных